Kako zgleda postopek masaže hrbta?

Kakšni so pozitivni učinki masaže hrbta?

Masaža hrbta postopek je pogosta oblika masaže, ki se osredotoča na sprostitev in lajšanje napetosti v mišicah hrbta. S sproščanjem lajšamo bolečine v hrbtu, izboljšamo gibljivost in zmanjšujemo vplive stresa na telo. Zaradi izjemno veliko pozitivnih učinkov, ki jih nosi masaža hrbta, se je med ljudmi povečalo zanimanje za obvladanje te veščine.
Katera masaža hrbta je najučinkovitejša zate? To določimo na podlagi želj in ciljev masaže, ki si jih želiš doseči. V nadaljevanju članka govorim o učinkih oz. vplivih in postopkih različnih masaž hrbta.
Masaža hrbta ima številne koristi, ki pozitivno vplivajo na naše zdravje in dobro počutje. Če naštejem nekaj razlogov zakaj se odločiti za masažo hrbta:

  1. Lajšanje bolečinv hrbtu: Masaža hrbta pomaga razbremeniti bolečine in napetosti v mišicah hrbta ter zmanjšati stres na hrbtenico.
  2. Izboljšanje drže: Redna masaža hrbta pomaga izboljšati držo, saj sprosti mišice in pomaga pri pravilni poravnavi hrbtenice.
  3. Zmanjšanje stresa: Masaža hrbta zmanjša raven stresa in tesnobe (aktivira parasimpatični živčni sistem), saj sprosti telo in um.
  4. Izboljšanje krvnega obtoka: Masaža hrbta poveča cirkulacijo in tako preskrbo mišic s hranili in kisikom, ki se kaže na izboljšani regeneraciji in mišični funkciji.
  5. Spodbujanje limfne drenaže: Masaža hrbta spodbuja limfni sistem, ki odstrani strupe in odpadne snovi iz telesa.
  6. Izboljšanje spanja: Masaža hrbta deluje na pospešeno izločanje hormona melatonina, zaradi katerega bolje spimo.
  7. Povečanje gibljivosti: Masaža hrbta pomaga povečati gibljivost in prožnost mišic.

Masaža hrbta postopek: Kot vsaka masaža, poteka tudi masaža hrbta po določenem vrstnem redu. Ne glede na to katero masažo izbereš, je osnoven potek vedno enak!
Vsaka se prične z ogrevanjem, nato sledi glavni del masaže, kjer dosegamo cilj masaže in na koncu sledi spet nežna pomiritev tkiv.
Vsaka masaža ima svoje masažne tehnike, s katerimi dosegamo cilj posamezne masaže. Pa si poglejmo cilje in postopke različnih masaž.

Kako poteka klasična masaža hrbta?

Klasična ali švedska masaža je mati vseh masaž! Tečaj klasične masaže je osnova za vsakega maserja! Saj predstavlja osnovne tehnike in pravila, ki jih mora poznati vsak, ki masira. Osnoven cilj klasične masaže je psiho-fizična sprostitev. Saj klasična masaža poteka počasi, brez močnih in bolečih prijemov. Pogosto se jo kombinira z nežno limfno drenažo.
Maser med masažo poljubno kombinira vseh pet masažnih tehnik. Glajenje, gnetenje, vtiranje, tresenje in udarjanje.

Pred začetkom masaže se stranka preobleče v udobna oblačila in se uleže na masažno mizo. Terapevt nato začne z lahkimi potezami, da se stranka navadi na dotik terapevta. Sledi glajenje, kjer se s pomočjo dlani drsi po hrbtu, pri čemer se uporablja primerna količina pritiska.

Nato terapevt nadaljuje z gnetenjem mišic. Gnetenje izvaja na različne načine, s pomočjo prstov, dlani in podlakti, kar pomaga sprostiti napetost po telesu. Pri tem terapevt uporablja primerno količino pritiska, ki je odvisen od posameznikove tolerance in stanja mišic. Med klasično masažo se ravno gnetenje najpogosteje uporablja za mišično sproščanje. Tečaj klasične masaže vsebuje ravne te tehnike največ in jo izvaja na zelo različne načine.

Sledi vtiranje, kjer se s pomočjo pritiska in drgnjenja masira mišična tkiva. Ta tehnika pomaga izboljšati prekrvavitev in odstraniti strupene snovi iz mišic. Vtiranje je lahko bolj ali manj intenzivno, odvisno od tega, kako napete so mišice.

Nato terapevt nadaljuje z udarjanjem. Ta tehnika vključuje rahlo udarjanje s prsti ali s hrbtom roke. Udarec je lahko blag ali intenziven, odvisno od tega, kako občutljiva je stranka. Ta tehnika pomaga sprostiti napetost v mišicah.

Zadnja tehnika, ki se uporablja pri klasični masaži hrbta, je vibriranje ali tresenje. Pri tem terapevt uporablja vibracijsko orodje ali roke, da se sprosti napetost v mišicah. Ta tehnika je lahko zelo sproščujoča in pomaga pri lajšanju stresa.

Masaža hrbta pri klasični masaži običajno traja od 30 do 60 minut, odvisno od posameznikovega stanja in želja. Po končani masaži terapevt stranko pusti, da se obleče in počaka nekaj časa, da se telo umiri.

Kako poteka športna masaža hrbta?

Športna masaža hrbta je priljubljena med športniki in aktivnimi ljudmi, saj pomaga izboljšati učinkovitost mišic in zmanjšati možnost poškodb. V tem članku bomo opisali, kako zgleda masaža hrbta pri športni masaži ter kakšni so njeni učinki.

Športna masaža hrbta pomaga pri sprostitvi mišicizboljšanju gibljivostipreprečevanju poškodb in okrevanju po poškodbah. Športna masaža hrbta običajno traja od 30 do 60 minut. Pred začetkom masaže terapevt pregleda mišice hrbta in ugotovi, katera področja so najbolj napeta. Sledi segrevanje mišic z uporabo lahkih tehnik, kot so glajenje, gnetenje in tresenje. Ogrevanje pomaga pri pripravi mišic za intenzivnejšo in močnejšo masažo.

Maser uporablja močnejše in počasnejše tehnike, ki so lahko tudi boleče. Med masažo kombinira tehnike glajenja, gnetenja in vtiranja, z namenom vzpostavitve mišičnega tonusa. Manualne tehnike pogosto kombinira v fazi ogrevanja, z masažo v vročimi kamni, nato z masažo z ventuzami in povsem na koncu za ublažitev vnetja z limfno drenažo.

Glajenje razdelimo na površinsko in globoko glajenje. S površinskim glajenjem maser nanaša olje in z vami ustvari prvi stik. Občuti se nežno, prijetno in sproščujoče. Globoko glajenje je tehnika, ki je namenjena ogrevanju tkiva, vzpodbuditi venskega pretoka in palpaciji globljih mišic. Tehnika je še vedno zelo prijetna, kljub močnejšemu izvajanju, občutite prijetno ogrevanje telesa.

Gnetenje je druga tehnika, ki se jo uporablja najpogosteje. Namenjena je povečanju elastičnosti in podaljšanju tkiv, ter zmanjšanju mišičnega tonusa. Gnetenje je zelo prijetna tehnika, ki jo maser izvaja v smeri srca. To je glavna tehnika zaradi katere so vaše mišice po športni masaži tako sproščene. Pri tej tehniki se mišice stisnejo in se sprostijo, kar pomaga izboljšati prekrvavitev in odstraniti strupene snovi iz mišic. Gnetenje pomaga tudi pri sprostitvi napetosti in zmanjševanju bolečin.

Sledi globoka športna masaža s pomočjo komolcev in pesti. Pri tej tehniki se uporablja močan pritisk, ki lahko povzroči bolečino, vendar pa je učinkovit pri sproščanju globokih mišic in vezivnega tkiva. Globoko masažo imenujemo tudi vtiranje, ki je točkovna močnejša tehnika in je marsikomu neprijetna. Uporablja se za rahljanje zlepljenih struktur, mehčanje brazgotin in pospešitev cirkulacije.

Kako poteka masaža hrbta z ventuzami?

Protibolečinska masaža z ventuzami je terapevtska masaža, pri kateri se uporabljajo silikonske ali plastične ventuze.
Cupping pomaga pri lajšanju bolečin v mišicah, saj vakum razlepi fascije in povleče kri bližje površini kože in s tem pomaga izboljšati pretok krvi ter lajšati napetost v mišicah.

Postopek masaže hrbta se vedno prične s posebnimi tehnikami ogrevanja, da kožo navadimo na negativen pritisk (sicer lahko pride po poškodb žil in vezivnega tkiva). Moč vakuma in tehnike tekom masaže prilagajamo na stranko. Izvajamo tako dinamično, kot statično ventuziranje. Pri dinamičnih tehnikah ventuzo premikamo po koži hrbta, medtem ko pri statični tehniki ventuze pustimo točkovno na enem mestu.

Pred začetkom masaže terapevt pregleda hrbet in ugotovi, katera področja so najbolj napeta. Masaža z ventuzami se lahko uporablja tudi za zdravljenje specifičnih stanj, kot so bolečine v hrbtu, napetost v ramenih, glavoboli in prehladi.

Pri dinamični tehniki terapevt najprej nanese olje na hrbet. Nato se ventuze namesti na hrbet in se premika po koži v smeri srca. To pomaga izboljšati prekrvavitev in odstraniti strupene snovi iz mišic. Dinamična tehnika se lahko izvaja na celotnem hrbtu ali le na določenem delu.

Pri statični tehniki terapevt najprej nanese olje na hrbet. Nato se ventuze namesti na hrbet in se pusti na enem mestu od 5 do 15 minut. Statična tehnika pomaga pri sprostitvi napetosti in zmanjšanju bolečin v mišicah. Pri tej tehniki se lahko uporablja več ventuz hkrati, odvisno od območja, ki ga je treba zdraviti.

Učinki masaže hrbta z ventuzami so izboljšana prekrvavitev, sprostitev mišic, odprava bolečin in odstranjevanje strupenih snovi iz mišic. Masaža z ventuzami lahko tudi izboljša imunski sistem in zmanjša vnetje.

Masaža hrbta z ventuzami je primerna za vse, ki želijo izboljšati svoje zdravje in dobro počutje. Čeprav masaža z ventuzami lahko povzroči nekaj bolečine, je ta običajno blaga in kratkotrajna. Terapevt bo vedno poskrbel za vaše udobje in se prepričal, da ste med masažo sproščeni.

Uporabljena literatura: